+38 098 262 20 20

+38 098 262 20 20

Боротьба з домашнім насильством: правові аспекти та рекомендації

Боротьба з домашнім насильством: правові аспекти та рекомендації

Проблема домашнього насильства завжди була і є актуальною у сучасному суспільстві, вимагаючи серйозної уваги і вчасного реагування. Насильство в родині може відбуватися у різних формах – фізичній, емоційній, психологічній чи економічній, завдаючи серйозних фізичних та психологічних травм жертвам домашнього насилля. 

В статті розглядаємо правові аспекти боротьби з домашнім насильством та надаємо рекомендації тим, хто зіштовхнувся з цією проблемою.

Правовий Контекст

Українське законодавство надає широкий арсенал інструментів для боротьби з домашнім насильством. Закон України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" надає визначення насильства в родині та регулює механізми захисту жертв. Цей закон передбачає такі спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству як:

 1. терміновий заборонний припис стосовно кривдника;
 2. обмежувальний припис стосовно кривдника;
 3. взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;
 4. направлення кривдника на проходження програми для кривдників
 5. надання жертві правової, психологічної та медичної допомоги.

Терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоровʼю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Терміновий заборонний припис може містити такі заходи:

 1. зобовʼязання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
 2. заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
 3. заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Терміновий заборонний припис виноситься строком до 10 діб.

Обмежувальним приписом визначаються один чи декілька таких заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обовʼязків:

 1. заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
 2. усунення перешкод у користуванні майном, що є обʼєктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
 3. обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
 4. заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
 5. заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
 6. заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби звʼязку особисто і через третіх осіб.

Рішення про видачу обмежувального припису приймається судом на підставі оцінки ризиків.

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців.

Перші кроки у боротьбі з домашнім насильством

 1. Збережіть Докази: Запам'ятайте, документуйте та зберігайте всі докази насильства – фотографії травм, повідомлення, записи розмов, медичні документи тощо. Це може бути корисним під час правових процедур.
 2. Зверніться до адвоката, який має досвід у справах домашнього насильства. Він допоможе обʼєктивно оцінити стан порушення ваших прав та вибрати оптимальний шлях боротьби з насильством.
 3. Зверніться в поліцію: Подайте заяву до правоохоронних органів, описавши всі факти насильства. Пам'ятайте, що це важливий крок для початку правової процедури.

Психологічна Підтримка

Якщо ви стали жертвою домашнього насильства, обовʼязково зверніть увагу на своє емоційне здоров'я та, за необхідності, зверніться до психолога або психотерапевта. Психологічна підтримка допоможе вам подолати травми та відновити психічний стан.

Домашнє насильство – серйозна проблема, яку можна подолати за допомогою правових засобів та психологічної підтримки. Важливо не залишати цю проблему без уваги та вчасно шукати допомогу. Звернення до сімейного адвоката та правоохоронних органів, а також збереження доказів, є кроками у правильному напрямку для забезпечення вашої безпеки та відновлення гідності.

Якщо ви стикаєтеся з домашнім насильством, адвокат готовий надати вам допомогу та консультацію. Я розумію всю серйозність ситуації та знаю як допомогти вам захистити свої права та безпеку. Звертайтесь до адвоката для отримання кваліфікованої підтримки.