03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 65,
офіс 242 (2-й поверх)
38 098 262 20 20
info@burtovyi-law-office.com
03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 65,
офіс 242 (2-й поверх)
38 098 262 20 20
info@burtovyi-law-office.com
Блог Адвоката

Страхування замість перевірок ДСНС

Страхування
У жовтні 2022 року парламентом України прийнятий закон, що покликаний істотно зменшити навантаження на бізнес «перевірками пожежників» та одночасно забезпечити відшкодування можливої шкоди, завданої пожежами та їх наслідками.

Мова йде про Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перших кроків дерегуляції бізнесу шляхом страхування цивільної відповідальності» від 6 жовтня 2022 року №2655-ІХ.

Метою закону є запровадження законної відстрочки від перевірок пожежниками замість страхування відповідальності від шкоди, яка може бути заподіяна внаслідок надзвичайних ситуацій, пожеж та інших небезпечних подій.

Зі свого досвіду можу сказати, що цей закон має істотно «полегшити життя» підприємствам, які чи не щороку проходили через перевірки органами ДСНС і потім ще довго усували порушення правил пожежної безпеки.

Десятки порушень, які за чинними правилами можна знайти майже на кожному підприємстві в майбутньому могли стати підставою для звернення ДСНС до суду з позовом про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень, офісів чи складів.

Тож сподіваємось, що згодом бізнесу не знадобиться перебудовувати сходові марші чи змінювати ширину дверей, щоб відповідати всім нормам пожежної безпеки й не наражатись на ризики припинення діяльності за рішенням адміністративного суду.

Як працюватиме механізм страхування в обмін на відстрочку від перевірок?


Спочатку підприємство має пройти  аудит пожежної та техногенної безпеки, який матимуть право проводити спеціальні організації та експерти у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Аудит проводиться за зверненням суб’єкта господарювання не пізніше 45 днів після його отримання та протягом не більше 10 днів з моменту його початку.

Законом передбачається процедура атестації експертів у сфері пожежної та техногенної безпеки з видачею кваліфікаційного сертифіката і внесення запису до Реєстру організацій, що проводять аудит та експертів у цій сфері.

За результатом аудиту складається акт, що буде дійсним протягом 3-х місяців.

Результати аудиту не можуть бути підставою для застосування санкцій та/або інших заходів реагування, це прямо заборонено законом.


По своїй суті договір страхування від пожежних наслідків нагадує автоцивілку - обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів, але з деякими особливостями.

Схожість полягає в тому, що підприємство страхує свою відповідальність за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам внаслідок надзвичайних ситуацій, пожеж та інших небезпечних подій або проведення робіт із запобігання чи ліквідації наслідків таких подій.

Відмінності полягають у тому, що договір страхування від пожежних ризиків буде добровільним, а його укладення можливе лише за певних умов.

  1. Проведення аудиту. Закон передбачає, що договір страхування укладається з урахуванням результатів аудиту пожежної та техногенної безпеки
  2. Такий договір можуть укласти лише суб’єкти господарювання, які мають середній та/або незначний ступені ризику.

Що даватиме договір страхування від пожежних ризиків?


За наявності чинного договору страхування відповідальності планова перевірка такого суб’єкта не проводиться протягом дії такого договору, але не більше:

  • шести років поспіль – щодо суб’єктів господарювання із середнім ступенем ризику;
  • десяти років поспіль – щодо суб’єктів господарювання з незначним ступенем ризику.

Ну і як завжди «диявол в деталях». Уважні читачі могли помітити, що страхування «захищатиме» лише від планових перевірок. Тож позапланові перевірки, залишились поза зоною дії згаданих дерегуляційних змін.

Інформація про поліс страхування від пожежних ризиків буде вноситись до реєстру відповідних договорів, а інформація з цього реєстру використовуватиметься при складанні плану перевірок суб’єктів бізнесу.

Простими словами, якщо вас немає в реєстрі – чекайте на планову перевірку. Тобто добровільність страхування набуває ознак обов’язкового, якщо ви не бажаєте переживати перевірку.

Яка мінімальна страхова сума?


Як і для обов’язкового страхування власників авто, законодавець встановив мінімальні страхові суми, тобто суми в межах яких може бути сплачене страхове відшкодування.

Так, мінімальна страхова сума становитиме:

  • для суб’єктів господарювання із середнім ступенем ризику - 3 тисячі мінімальних заробітних плат (у 2022 році – 6500 х 3000 = 19,5 млн. грн.)
  • для суб’єктів господарювання із незначним ступенем ризику 2 тисячі мінімальних заробітних плат (у 2022 році – 6500 х 3000 = 13 млн. грн.)

Зі свого досвіду можу сказати, що розміри страхових сум в цілому відповідають можливим збиткам, однак в мене траплялись страхові випадки, де розмір збитків сягав понад 100 мільйонів, тож раджу в кожному випадку підходити до встановлення страхової суми з урахуванням особливостей ведення власного бізнесу. Адже всі збитки, які не покриє страхова сума, можуть лягти на плечі заподіювача шкоди.

Наприклад, якщо поряд з вашим об’єктом знаходяться будівлі, склади з товаром, які належать іншим особам і які потенційно можуть бути пошкоджені внаслідок пожежі, рекомендую збільшити розмір страхових сум з урахуванням зазначених обставин і факторів.

Коли запрацює закон про страхування відповідальності в обмін на заборону перевірок ДСНС?


Закон набере чинності після його опублікування. При цьому оптимізму щодо швидкого впровадження всіх механізмів дерегуляції додає положення за яким вже зараз при затвердженні річного плану заходів державного нагляду (контролю) на 2023 рік підлягає врахуванню інформація про укладення договору страхування відповідальності, подана страховиками або суб’єктами господарювання із середнім та/або незначним ступенями ризику до 15 листопада 2022 року.

Тому рекомендую за першої можливості скористатись нагодою та укласти відповідний договір страхування.
Made on
Tilda