03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 65,
офіс 242 (2-й поверх)
38 098 262 20 20
info@burtovyi-law-office.com
03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 65,
офіс 242 (2-й поверх)
38 098 262 20 20
info@burtovyi-law-office.com
Блог Адвоката

Банкрутство чи позов про стягнення боргу? Що краще?

Господарські спори Банкрутство

З прийняттям Кодексу України з процедур банкрутства істотно змінились умови та підстави для відкриття провадження у справі про банкрутство. У статті знайдете відповіді, який метод буде ефективніше для погашення заборгованості. Банкрутство чи окреме звернення до суду з позовом про стягнення боргу.

Як було раніше?


За часів, коли банкрутство регулювалось окремими законом «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» щоб відкрити, а точніше ініціювати справу про банкрутство, кредитор повинен був пройти «сім кругів пекла».

Отже, за старим законом щоб відкрити справу про банкрутство кредитору потрібно було:

 1. Виграти справу в суді та отримати рішення про стягнення суми боргу;
 2. Захистити позитивне рішення суду в апеляції та касації;
 3. Отримати наказ про примусове виконання;
 4. Подати наказ державному виконавцю;
 5. Відкрити виконавче провадження;
 6. Зачекати три місяці;
 7. Знову звернутись до суду вже із заявою про відкриття справи про банкрутство.

Кожен з цим етапів міг принести свої сюрпризи і несподіванки та затягнутись у часі на невизначений строк. З нашої практики знаємо, що лише розгляд справи в першій інстанції деякі боржники можуть затягнути на два і більше років. Про те, скільки часу та коштів потрібно було витратити, згадувати не будемо.

В кінці «шляху» справа про банкрутство втрачала будь-який сенс, адже боржник вже був до неї добре готовий. Активи виведені, кошти переведені на підконтрольні фірми по сумнівним угодам. Підприємство залишалось жити лише на папері і банкрутство було вигідне вже навіть більше боржнику, ніж кредитору.

Як відкрити справу про банкрутство за новими правилами?Зі вступом нового кодексу у законну силу, кредитор має право обирати як йому стягувати борг, звернутись до суду з окремим позовом чи ініціювати справу про неплатоспроможність свого боржника.

Така можливість прямо передбачена у статтях 34, 39 КУзПБ, аналіз яких дає підстави стверджувати, що при зверненні до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство кредитор не зобов’язаний надавати докази вжиття заходів щодо стягнення з боржника суми боргу.

Зазначена позиція набула статуту прецеденту, з прийняття Верховним Судом з цього приводу постанови від 3 червня 2020 року у справі № 905/2030/19.

Тож, яку процедуру обрати для погашення боргу спробуємо розібратись. Нижче порівнюємо плюси та мінуси кожної з процедур.

Судовий збір


Банкрутство: 24810.00 грн. 10 прожиткових мінімумів

Окремий позов: 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб від 2 481,00 грн до 868 350,00 грн.

Банкрутство стає вигідним за цим показником, якщо вимоги перевищують 1,7 млн. грн.

Перелік документів та доказів, що додаються до заяви про відкриття справи про банкрутство:

 • Докази та документи, що обґрунтовують майнові вимоги до Боржника
 • Докази сплати судового збору, крім випадків, коли згідно із законом судовий збір не підлягає сплаті;
 • Довіреність чи інший документ, що засвідчує повноваження представника, якщо заяву підписано представником;
 • Докази авансування винагороди арбітражному керуючому трьох розмірів мінімальної заробітної плати за три місяці виконання повноважень;
 • Докази надсилання боржнику копії заяви і доданих до неї документів.

При поданні позову перелік додатків майже однаковий. В банкрутстві необхідно надати докази авансування заробітної плати арбітражного керуючого.

Строки розгляду справ


Позовне провадження: 1 інстанція – 90 днів; апеляція – 60 днів; касація – 60 днів. Додамо ще 30 днів на «переїзди» справи по інстанціям і отримаємо близько 240 днів або 8 місяців.

Справа про банкрутство: Протягом 14 днів з дня постановлення ухвали про прийняття заяви про відкриття провадження у справі, а за наявності поважних причин (здійснення сплати грошових зобов’язань кредиторам тощо) — не пізніше 20 днів суд проводить підготовче засідання.

До його початку боржник має право повністю розрахуватись з ініціюючим кредитором, наслідком чого є відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство.


Щоб не наразитись на відкриття провадження у справі, наслідком чого є одразу цілий комплекс обмежень та «незручностей», боржнику буде вигідніше розрахуватись з ініціюючим кредитором, тож проблему може бути вирішено у досить короткий строк та як то кажуть «малою кров’ю».

Для отримання консультації від адвоката по справам про банкрутство або скористатись послугами арбітражного керуючого, рекомендуємо звертатись до автора статті.
Made on
Tilda