З прийняттям Кодексу України з процедур банкрутства істотно змінились умови та підстави для відкриття провадження у справі про банкрутство. У статті знайдете відповіді, який метод буде ефективніше для погашення заборгованості. Банкрутство чи окреме звернення до суду з позовом про стягнення боргу.
Як було раніше?
За часів, коли банкрутство регулювалось окремими законом «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» щоб відкрити, а точніше ініціювати справу про банкрутство, кредитор повинен був пройти «сім кругів пекла».
Отже, за старим законом щоб відкрити справу про банкрутство кредитору потрібно було:
- Виграти справу в суді та отримати рішення про стягнення суми боргу;
- Захистити позитивне рішення суду в апеляції та касації;
- Отримати наказ про примусове виконання;
- Подати наказ державному виконавцю;
- Відкрити виконавче провадження;
- Зачекати три місяці;
- Знову звернутись до суду вже із заявою про відкриття справи про банкрутство.
Кожен з цим етапів міг принести свої сюрпризи і несподіванки та затягнутись у часі на невизначений строк. З нашої практики знаємо, що лише розгляд справи в першій інстанції деякі боржники можуть затягнути на два і більше років. Про те, скільки часу та коштів потрібно було витратити, згадувати не будемо.
В кінці «шляху» справа про банкрутство втрачала будь-який сенс, адже боржник вже був до неї добре готовий. Активи виведені, кошти переведені на підконтрольні фірми по сумнівним угодам. Підприємство залишалось жити лише на папері і банкрутство було вигідне вже навіть більше боржнику, ніж кредитору.
Як відкрити справу про банкрутство за новими правилами?
Зі вступом нового кодексу у законну силу, кредитор має право обирати як йому стягувати борг, звернутись до суду з окремим позовом чи ініціювати справу про неплатоспроможність свого боржника.
Така можливість прямо передбачена у статтях 34, 39 КУзПБ, аналіз яких дає підстави стверджувати, що при зверненні до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство кредитор не зобов’язаний надавати докази вжиття заходів щодо стягнення з боржника суми боргу.
Зазначена позиція набула статуту прецеденту, з прийняття Верховним Судом з цього приводу постанови від 3 червня 2020 року у справі № 905/2030/19.
Тож, яку процедуру обрати для погашення боргу спробуємо розібратись. Нижче порівнюємо плюси та мінуси кожної з процедур.
Судовий збір
Банкрутство: 24810.00 грн. 10 прожиткових мінімумів
Окремий позов: 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб від 2 481,00 грн до 868 350,00 грн.
Банкрутство стає вигідним за цим показником, якщо вимоги перевищують 1,7 млн. грн.
Перелік документів та доказів, що додаються до заяви про відкриття справи про банкрутство:
- Докази та документи, що обґрунтовують майнові вимоги до Боржника
- Докази сплати судового збору, крім випадків, коли згідно із законом судовий збір не підлягає сплаті;
- Довіреність чи інший документ, що засвідчує повноваження представника, якщо заяву підписано представником;
- Докази авансування винагороди арбітражному керуючому трьох розмірів мінімальної заробітної плати за три місяці виконання повноважень;
- Докази надсилання боржнику копії заяви і доданих до неї документів.
При поданні позову перелік додатків майже однаковий. В банкрутстві необхідно надати докази авансування заробітної плати арбітражного керуючого.
Строки розгляду справ
Позовне провадження: 1 інстанція – 90 днів; апеляція – 60 днів; касація – 60 днів. Додамо ще 30 днів на «переїзди» справи по інстанціям і отримаємо близько 240 днів або 8 місяців.
Справа про банкрутство: Протягом 14 днів з дня постановлення ухвали про прийняття заяви про відкриття провадження у справі, а за наявності поважних причин (здійснення сплати грошових зобов’язань кредиторам тощо) — не пізніше 20 днів суд проводить підготовче засідання.
До його початку боржник має право повністю розрахуватись з ініціюючим кредитором, наслідком чого є відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство.

Щоб не наразитись на відкриття провадження у справі, наслідком чого є одразу цілий комплекс обмежень та «незручностей», боржнику буде вигідніше розрахуватись з ініціюючим кредитором, тож проблему може бути вирішено у досить короткий строк та як то кажуть «малою кров’ю».
Для отримання консультації від адвоката по справам про банкрутство або скористатись послугами арбітражного керуючого, рекомендуємо звертатись до автора статті.