Такі умови зазвичай встановлюють у разі продажу частки близьким та знайомим, а також якщо вартість частки є суттєвою. Як і будь-який товар, корпоративні права можна відчужувати, у тому числі на умовах розстрочення або відстрочення платежу.
Дозволяючи покупцю сплатити пізніше, фактично продавець продає корпоративні права на умовах кредиту, оскільки кошти продовжують перебувати у покупця, при цьому право власності на частку у статутному капіталі вже перейшло.
Схожа ситуація описана у постанові судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів Верховного Суду від 07.10.2021 у справі № 925/1382/19.
Вирішуючи корпоративний спір суд касаційної інстанції вказав який спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним і правильним у спорі щодо продажу частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю на умовах відстрочення платежу.
Що значить «спосіб захисту права»?
Перш ніж аналізувати обставини конкретного спору коротко розповім про те, що означає «спосіб захисту права» та чому його правильний вибір при звернені до суду іноді відіграє ключову роль. Фактично, спосіб захисту права це те, яким чином буде відновлене ваше порушене право.
Наприклад, якщо вам не повернули кошти по договору, належним способом захисту права буде примусове стягнення відповідної суми з боржника. Але якщо в цій же ситуації ви проситиме суд зобов’язати боржника передати вам своє майно в рахунок боргу, з великою долею вірогідності суд відмовить в задоволенні позову, попри те, що правда буде на вашому боці.
Всьому виною буде невірно обраний спосіб захисту порушеного права.
Досвідчений адвокат, що спеціалізується на відповідній категорії спорів безумовно зробить правильний вибір способу захисту права, тож перш ніж йти до суду рекомендую робити це з допомогою професіоналів у своїй сфері.
Який належний спосіб захисту права продавця частки у статутному капіталі товариства, яка була продана в кредит та не була оплачена покупцем?
В спорі, що був розглянутий трьома інстанціями включно з Верховним Судом власник частки у товаристві з обмеженою відповідальністю продав її іншій особи на умовах відстрочення платежу. При цьому у зв’язку з простроченням оплати продавець звернувся до суду з позовом про розірвання договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі, визнання недійсним рішення загальних зборів та скасування реєстраційної дії державного реєстратора.
Суд касаційної інстанції переглядаючи рішення судів першої інстанції та апеляції які відмовили у позові зазначив, що якщо договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства передбачає відстрочення або розстрочення платежу, то такий договір є договором купівлі-продажу товару (частки) в кредит і до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення статей 651 та 694 ЦК України. А саме, продавець частки у статутному капіталі, має право вимагати розірвання договору та повернення частки.
З урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», у такому випадку позивач має заявляти позовні вимоги про розірвання договору купівлі-продажу, повернення частки та визначення розміру статутного капіталу і часток учасників або витребування частки, а не про визнання недійсним рішення загальних зборів товариства та скасування реєстраційних дій (записів).
Приклад даного спору показує, наскільки важливо правильно обрати належний спосіб захисту, адже на розгляд даного спору його учасники витратили чимало часу та коштів на правову допомогу, однак нажаль для позивача він не зміг захисти своє порушене право. Отримати надійний захист своїх корпоративних прав ви можете звернувшись до адвоката з корпоративних спорів -Миколи Буртового.